-----Svensk Karting-----www.raceit.nu-----

Margutti Trophy, Parma, Italien, 3-5 Mars 2000
Uppgifter från banans webbsida, [Parma (I)] (Där hittar du pdf-filer med fullständiga resultatlistor. Som vanligt för Italien är det dock ganska långsam att ladda ner)

Gå direkt till: Tidskörning  Förfinaler     Finaler





Tidskörning Intercontinental A (98 startande)
 

 1  Eustachio Papapietro (I)     Italcorse/Italsistem Dunlop   45.659
 2  Mike Parisy (F)              PCR/PCR  Dunlop               45.759
 3  Luca Filippini (I)           CRG/CRG  Dunlop               45.785
55  Daniel Johansson (S)         Top kart/Comer  Bridgestone   46.860
63  Martin Henriksson (S)        GP/Rotax  Bridgestone         47.200
 

Tidskörning Formel A (66 startande)
 1. Stefano Fabi (I)             Swiss Hutl./Itals. Bridgestone 45.409
 2. Mauro Piu (I)                Haase/Titan  Dunlop            45.482
 3. Lewis Hamilton (GB)          CRG/IAME  Vega                 45.575
 4. Vitantonio Liuzzi (I)        CRG/CRG  Bridgestone           45.620
 5. Julien Falcini (F)           Mach-1/Vortex  Dunlop          45.656
 6. Gianluca Beggio (I)          Birel/Italsistem Bridgestone   45.703
 7. Oskari Heikkinen (SF)        Haase/Titan  Dunlop            45.723
 8. Ronnie Bremer (DK)           DAP/Italsistem  Bridgestone    45.725
32. Rickard Käll (S)             PCR/PCR  Dunlop                46.088
 

Tidskörning ICA Junior (79 startande)
 1. Carlo van Dam (NL)       Trulli/Vortex  Bridgestone    46.519
 2. Erik Janis (CEC)         Birel/CRG  Bridgestone        46.625
 3. Bart Kramer (NL)         Tony/Vortex  Bridgestone      46.787
 4. Marco Capuani (I)        CRG/CRG  Vega                 46.842
 5. Francois Cirillo (MC)    Top Kart/Comer  Vega          46.848
 6. Alessandro Begnozzi (I)  CRG/CRG  Vega                 46.858
54. Fredrik Roos (S)         Biesse/Vortex  Bridgestone    47.856



Resultat heat ICA
                                                          Kart/Motor/Däck          1    2    3    4    5       Tot
 1. Alessandro Pierguidi (I) Top Kart/Comer/B  0  0  0  0  2     2
 2. Stephano Proetto (I)     PCR/PCR/D         2  0  2  0  3     7
 3. Eustachio Papapietro (I) Italc./Itals./D   0  5  7  0  0    12
 4. Giacomo Ricci (I)        Birel/Parilla/V   2  3  2  8  2    17
 5. Riccardo Mari (I)        CRG/CRG/V         5  3  3  2  4    17
45. Daniel Johansson (S)     Top Kart/Comer/B  9 10 15 26 20    80
65. Martin Henriksson (S)    GP/Rotax/B       20 28 19 19 19   105

Resultat heat ICA Junior

                                                          Kart/Motor/Däck          1    2    3    4       Tot
 1. Carlo van Dam (NL)      Trulli/Vortex/B     0  0  3  3    6
 2. J P Guignet (F)         Tony/Vortex/V       3  0  5  2   10
 3. Adrian Valles (E)       Top Kart/Comer/B    2  4  0  7   13
43. Fredrik Roos (S)        Biesse/Vortex/B    17 20 19 13   69

Resultat heat Formel A
                                                           Kart/Motor/Däck          1    2    3       Tot
 1. Vitantonio Luizzi (I)   CRG/CRG/B           2  0  2    4
 2. Clivio Piccione (MC)    Top Kart/Comer/B    2  3  2    9
 3. Mauro Piu (I)           Haase/Vortex/D      3  3  3   10
15. Rickard Käll (S)        PCR/PCR/D          11 12 16   31


Resultat förfinal ICA (18 varv)

 1. Matteo Cressoni (I)     Italcorse/Italsistem/Dunlop
 2. Stephano Proetto (I)    PCR/PCR/Dunlop                  +0.131
 3. Alessandro Bonetti (I)  Birel/Stark/Vega                +2.277
Tyvärr tog sig ingen svensk till förfinalen. Dennis Wounlund (DK), 21:a och Rene Hoff (DK), 32:a var enda nordbor som var med så här långt.

Resultat förfinal ICA Junior
 1. Bart Kramer (NL)        Tony/Vortex/Bridgestone
 2. Carlo van Dam (NL)      Trulli/Vortex/Bridgestone       +0.330
 3. Adrian Valles (E)       Top Kart/Comer/Bridgestone      +0.445
Inga nordiska förare i förfinalen.
Resultat förfinal Formel A
 1. Mauro Piu (I)           Haase/Titan/Dunlop
 2. Clavio Piccione (MC)    Top Kart/Comer/Bridgestone      +0.652
 3. Rickard Käll (S)        PCR/PCR/Dunlop                  +0.870


Resultat final ICA
 1. Stephano Proetto (I)       PCR/PCR/Dunlop     
 2. Giacomo Ricci (I)          Birel/Parilla/Vega           +0.270
 3. Alessandro Pierguidi (I)   Top Kart/Comer/Bridgestone   +3.947

Resultat final ICA Junior
 1. Pietro Ricci (I)           Birel/Parilla/Vega
 2. Jean Philippe Guignet (F)  Tony/Vortex/Vega
 3. Adrian Valles (E)          Top Kart/Comer/Bridgestone
 4. Nick de Bruijn (NL)        Gillard/Parilla/Vega
 5. Bart Kramer (NL)           Tony/Vortex/Bridgestone
 6. Maurizio Nasca (I)         CRG/CRG/Vega

Resultat final Formel A
 1. Tony Vilander (FIN)        PCR/PCR/Dunlop
 2. Rickard Käll (S)           PCR/PCR/Dunlop         +0.209
 3. Marco Ardigo (I)           Top Kart/Comer/Dunlop  +5.938